Medarbejdere

På Munkegården tror vi på, at udviklingen af personlige og sociale kompetencer er forudsætningen for afklaring af faglige kompetencer. Klik på hver af os for at høre, hvorfor vi arbejder på Munkegården.

Pædagogisk ledelse og administration

​​Forstander

Tomas Elsby

Telefon: 4244 2042

E-mail: tomas@munkegaarden.dk

Viceforstander

​Birgitte Jørgensen

Telefon: 4244 2142

​E-mail: birgitte@munkegaarden.dk

Socialrådgiver

Trine Brejnholt

Telefon: 4244 0542

E-mail: trine@munkegaarden.dk

Linjeundervisere og Bo-undervisere

Undervisningen på Munkegårdens fem linjer varetages af velfunderede faglærere, som for en dels vedkommende også har en pædagogisk overbygning

Landbrugslinjen

Morten Sørensen

Telefon: 4244 3042

E-mail: morten@munkegaarden.dk

Orangerilinjen og bo-underviser

​Malene Kejling

Telefon: 4244 1742

E-mail: mang@munkegaarden.dk

Køkkenlinjen og bo-underviser

Per Hutzelsider

Telefon: 4244 2342

E-mail: per@munkegaarden.dk

Trælinjen og bo-underviser

Ulrik Egelund

Telefon: 4244 1842

E-mail: ulrik@munkegaarden.dk

Pædagogisk medarbejder og pedel

Torben Pedersen

Telefon: 4244 3442

E-mail: torben@munkegaarden.dk

​Bo-underviser

Louise Kruuse (barsel)

Telefon: 4244 2842

E-mail: louise@munkegaarden.dk

​​Bo-underviser

Bettina Jørgensen

Telefon: 4244 2942

E-mail: bettina@munkegaarden.dk

Motor- & metallinjen og bo-underviser

Søren Henningsen

Telefon: 4244 1042

E-mail: soeren@munkegaarden.dk

Landsbrugs- og køkkenlinjen samt bo-underviser

Charlotte Glem

Telefon: 2477 9042

E-mail: charlotte@munkegaarden.dk

Pedel og pædagogisk medhjælper

Nils Laursen

Telefon: 2977 6055

E-mail: nils@munkegaarden.dk

Bo-underviser (barselsvikar)

Susan Hyldgaard

Telefon: 4244 2842

E-mail: susan@munkegaarden.dk

Teknisk personale

Rengøring og chauffør

Jes Pedersen

Telefon: 42442642

E-mail: jes@munkegaarden.dk

Køkkenmedhjælper

​Vivi Jung Jensen

Telefon: 6181 1814

[Billedet er på vej​]

Fast vikar

Linda Houmark

Telefon: 4244 3542​

Den Selvejende Institution Munkegården | Rugårdsvej 205, 5464 Brenderup | Telefon: 6444 1383 | Mail: kontor@munkegaarden.dk